Wyposażenie podstawowe

Wstęp

Kwestia dobrego wyposażenia to zawsze dość sporny temat, ponieważ ilu ludzi, tyle różnych zdań. Na dobór odpowiedniego sprzętu wpływa też wiele czynników takich jak np. pora roku, budżet, rejon geograficzny, itp. Jednak każdy z nas ma świadomość, że posiadanie odpowiedniego ekwipunku to już połowa sukcesu w przetrwaniu. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Standardy Wyposażenia, które być może ułatwią zakup tych niezbędnych, ale również innych rzeczy, które w połączeniu z nabytą wiedzą będą dobrze sprawować się w terenie.
Wyposażenie dobieramy zgodnie z zasadą linii wyposażenia, czyli:

Linia 1- to co służy do przetrwania- nosimy to na sobie i w mundurze,
Linia 2- to co służy do walki- nosimy to na oporządzeniu,
Linia 3- to co służy do bytowania- nosimy to w plecaku.
Można w skrócie napisać, że żołnierz żyje tym co ma w plecaku, walczy tym co ma w oporządzeniu, a przeżyje dzięki temu co ma w mundurze.

Linia 1 - podstawowy element wyposażenia służący do przetrwania w terenie.
Składa się na to: obuwie (wysokie ponad kostkę, wodoodporne), mundur, bielizna (termoaktywna), ubranie ochronne (polar, czapka, rękawice, kurtka i spodnie przeciwdeszczowe) oraz zestaw survivalowy (puszka survivalowa, kompas, mały nożyk/scyzoryk, opatrunek osobisty), notatnik (wodoodporny lub zapakowany wodoodpornie) i ołówek.

Linia 2 - element wyposażenia służący do walki.
Składa się na to: broń długa, zestaw ładownic na minimum 6 magazynków, dwie ładownice na granaty, worek zrzutowy na puste magazynki, maska przeciwgazowa, opcjonalnie balistyka- hełm i kamizelka ochronna. Dodatkowo butelka/manierka na wodę, kubek metalowy (do podgrzania wody i posiłku), łyżka metalowa, tabletki do oczyszczania wody, apteczka osobista, nóż/scyzoryk/multitool, latarka z zapasowymi bateriami, zapalniczka, podręczny zestaw naprawczy, podręczny zestaw do czyszczenia broni, opcjonalnie broń krótka.

Linia 3 - element wyposażenia służący do bytowania.
Składa się na to plecak (minimum to 35l), karimata/mata, śpiwór (minimum to komfort -5°C), poncho/plandeka plus 4 odciągi lub bivi bag, zapasowa bielizna zapakowana wodoodpornie, zapas jedzenia na 48h i zapas wody 3l, ewentualnie dodatkowy sprzęt potrzebny do wykonania zadania Dodatkowo, przy kompletowaniu wyposażenia, warto mieć na uwadze zasadę dublowania kluczowych elementów wyposażenia. Np. źródło światła- latarka na broni i czołówka na głowie, źródło ognia- rozpałka w kieszeni munduru i zapalniczka w oporządzeniu, ostrze- małe w kieszeni munduru i nóż/scyzoryk/multitool na oporządzeniu, opatrunek osobisty- w apteczce i kieszeni munduru, kompas- w kieszeni munduru i mały awaryjny w puszcze survivalowej, broń- długa w dłoniach i krótka (opcjonalnie) na pasie.

Wyposażenie podstawowe na zajęcia - początek


Szkolenie w większości porządnych organizacji paramilitarnych zaczyna się od podstaw czyli nauki survivalu, nawigacji w terenie, pierwszej pomocy, dyscypliny organizacyjnej i podstaw łączności.
Do etapu taktyki i strzelectwa przechodzi się w późniejszym etapie szkolenia.
1. Kompas - dobrze wybrany będzie służyć lata. Słabym wyborem będą wszelkie bazarowe "wojskowe" busole. Najlepsze - kompasy oparte o przezroczystą płytkę;
2. Zapałki - najgorsze co może się im przytrafić to kontakt z wodą, dlatego należy pamiętać aby były zawsze zapakowane w jakiś wodoodporny pojemnik, razem z nimi warto jest mieć na podpałkę kawałek waty lub kory brzozowej;
3. Linka - minimum 10m, musi być wytrzymała, ale jednocześnie na tyle mała, aby po zwinięciu zmieściła się w kieszeń od spodni;
4. Latarka - z czerwonym filtrem, polecamy latarki czołowe, gdyż wtedy ręce pozostają swobodne;
5. Kubek - najlepiej metalowy, gdyż często będzie służył do zagotowania wody;
6. Nóż - najważniejszy element wyposażenia, powinien mieć nierdzewne ostrze ,jeżeli jest składany to również blokadę ostrza, szczególnie polecamy noże Mora Companion;
7. Łyżka - bardzo często można dostać je w zestawie z widelcem ( tzw. niezbędniki);
8. Notatnik i ołówek - tak samo jak w przypadku zapałek najgorsze, co może spotkać te dwie rzeczy to woda, dlatego trzeba je mieć zapakowane w jakiś wodoodporny pojemnik, należy też połączyć je sznurkiem (w myśl zasady Rite in Rain);
9. Buty - powinny być wysokie (za kostkę), wygodne, najlepiej wodoodporne;
10. Żywność - podstawa to 3 l wody, coś słodkiego ( np. batonik, tabliczka czekolady, kostki cukru), warto mieć zapas jedzenia na cały dzień;
11. "Coś" przeciwdeszczowego - Może być np. pałatka, poncho, tzw. ,,wiatrówka’’, najważniejsze by kurtka była lekka, nieprzewiewna i nieprzemakalna;
12. Zegarek – ważne, by był wodoodporny. Dobre będą sportowe zegarki Casio, w szczególności z serii G-SHOCK, a także zegarki firmy Traser.
Dodatkowo zimą warto posiadać:
1. Komplet bielizny termoaktywnej ;
2. Rękawiczki: Koniecznie powinny być z palcami, aby dało się w nich coś robić;
3. Czapka: Powinna zakrywać uszy, ciepła, wykonana z naturalnego materiału;
4. Skarpetki: Najlepsze są z owczej wełny z dodatkiem syntetycznego włókna dla wzmocnienia, które nawet, gdy są mokre nie tracą właściwości izolacyjnych.

Komplet mundurowy


Komplet na oficjalne uroczystości, na których wymagane jest odpowiednie umundurowanie. Według naszego regulaminu składa się ono z następujących rzeczy:

1. mundur polowy wz. 93 w kamuflażu „pantera” i wz2010 w kamuflażu „pantera”,
2. beret brązowy WP,
3. koszulka czarna (bez napisów),
4. pas czarny parciany (bez klamry MW lub WP),
5. buty wojskowe desanty występujące pod nazwami: jany, trzewiki, opinacze, skoczki,
6. kurtka bechatka,
7. rękawice wz.93,
8. szalokominiarka wojsk lądowych.

Standard ubioru do działań w terenie

Buty
Ważnym kryterium wyboru jest to, by przechodząc przez mały strumień czy brodząc w mokrej trawie nie zostały zalane w środku.
Najlepsze według nas są buty z pełnej skóry choć jest wielu zwolenników butów z membraną Gore-Tex. Różnica polega na tym, że buty z pełnej skóry szybciej schną i łatwiej je konserwować, a membrana Gore-Tex potrafi czasami się zapchać np. po wpadnięciu w błoto. Do butów koniecznie należy dobrać dobre skarpety na lato cienkie, a na zimę najlepiej brać jedną grubą i jedną cienką parę. Jak się zrobi zimno to nakładamy cienkie, a na nie grube skarpety. Zamoczone buty suszymy powoli bez udziału ognia czy kaloryfera. O buty trzeba dbać należy zakupić zestawy konserwujące i raz na miesiąc (po użytkowaniu), wyczyścić i zakonserwować. Do całości kompletu warto zakupić klapki-japonki. Małe i płaskie są często przydatne podczas kursów w szkołach gdzie trzeba zmieniać obuwie, albo wziąć prysznic, itd.

Kurtka parka
Kurtka parka do działań leśnych (dopuszczalne kamuflaże leśne np. WZ, DPM, Flecktarn itd.) Istnieje kurtka w kamuflażu Pantera Leśna produkcji Miwo Praszka i Helikona. Z najtańszych rozwiązań warto rozważyć parkę DPM oraz MTP wojsk brytyjskich, z droższych parka NFM oraz Miwo Praszka i Helikon.

Kurtka goretex
Kurtka z membraną na wypadek deszczu. Nieprzemakalna (przynajmniej do jakiegoś czasu) kurtka. Najlepiej z oryginalnej membrany Gore-Tex. Model Helikona w kamuflażu Pantera Leśna jest całkiem niezły.

Kapelusz/czapka
Kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem do działań w okresie wiosny, lata, wcześniej jesieni. Dobrze gdyby kapelusz czy czapka z daszkiem miały miejsca (np. gumki) do wciskania maskowania głowy (trawę, gałęzie itd.). W chłodniejsze pory roku używamy czapek polarowych. Dobrze jest mieć zapasową czapkę wełnianą na wypadek zamoknięcia tej polarowej (często zdarza się to przy silnym deszczu). Nakrycie głowy ma być w kolorach brązu, coyot, zieleni, piasku. Nie powinien to być kolor czarny jako niespotykany w przyrodzie. Czapkę polarową warto wybrać taką by weszła zimą pod hełm.

Rękawiczki ochronne
Potrzebujecie tak naprawdę 4 par rękawic. Pierwsza para to rękawiczki strzeleckie, które muszą dobrze przylegać do dłoni tak, aby można było bez problemu obsługiwać broń, a czucie języka spustowego było tak samo dobre jak na gołych dłoniach. Dobrym produktem są też rękawiczki nomexowe Bundeswehry.

Druga para rękawic to rękawice ocieplające dłonie. Polecamy rękawice dwupalcowe ponieważ są najcieplejsze. Warto także zapoznać się z ofertą rękawic pięciopalcowych polarowych różnych firm. Kolejna para rękawic to ochronne rękawice przeciwdeszczowe, na ciężkie warunki zimowe. Tutaj polecamy zaopatrzyć się w rękawice z materiału Gore-Tex, które będzie można założyć na rękawice ocieplane (metoda warstw ubrań). Rękawice te muszą chronić prze wiatrem i wodą.

Ostatnie rękawice to rękawice spawalnicze skórzane dostępne w większości marketów budowlanych. Przydatne podczas ciężkich prac w terenie (ładowanie worków z piachem, kopanie, przerzucanie gruzu itd.), podczas wyciągania gorących rzeczy z ogniska oraz podczas ochrony dłoni przy zjazdach linowych.

Bielizna
To co znajdziecie w domu. Najlepiej zapakować wodoodpornie, ponieważ będą to jedyne ubrania zapasowe na wypadek zamoknięcia. Na dłuższe (48h) wypady zabierajcie po 3 sztuki każdej bielizny i stosujcie w schemacie: jeden zestaw na sobie w użyciu, jeden zestaw gotowy do użycia w plecaku, jeden wyprany suszy się na plecaku/w bazie. Warto posiadać 3 zestawy na lato i 3 zestawy na zimę. Warto przemyśleć w zimie temat stosowania dwóch par skarpet (cienkie, grube).

1 warstwa ubioru dostosowana do pory roku- letnia (cienka i przewiewna) i zimowa (grubsza i lepiej zatrzymująca ciepło), na którą składają się: koszulka, kalesony (zimą), bokserki i skarpety. Na zajęciach (do 24h) warto mieć dwa komplety bielizny- jeden na sobie i drugi zapakowany wodoodpornie w plecaku.

Bluza polarowa
Materiały polarowe dobrze utrzymują ciepło, szybko schną i są lekkie. Polary można mieć dwa- jeden cienki i jeden grubszy. Polary można nosić osobno w zależności od pory roku, bądź razem przy bardzo niskich temperaturach. Nie polecamy polarów pewnej firmy, która ma w logo zwierzątko potrafiące zmieniać kolor skóry. Dają mały komfort cieplny w stosunku do masy i oferują niewielką oddychalność- używane są materiały bardzo niskiej jakości i szyte jako „super wojskowe” za wygórowaną cenę. Polecamy polary renomowanych producentów odzieży turystycznej.

Hełm
W naszych szkoleniach nie dopuszczamy do użycia wszelkich „taktycznych” kasków oraz imitacji ASG. Nie zapewniają one wystarczającej ochrony głowy przed odłamkami i rykoszetami, a zdrowie i życie ma się tylko jedno.
W hełmach należy zwracać uwagę na klasę odporności (minimum to odporność na przebicie odłamkiem granatu oraz pociskiem 9x19mm), wewnątrz musi być dobrze dopasowany (odpowiedni czerep lub samemu przymocować poduszki do hełmu, do kupienia na allegro) oraz zawieszenie. Najlepsze zawieszenie będzie typu FAST (ma regulację pasków i regulację obwodu głowy). Na hełmie przydaje się zamontować małą latarkę z czerwonym światłem do podświetlania sobie mapy, notatnika itd. Montaż na noktowizję będzie niezbędny dopiero po zakupie noktowizji. Ważna sprawa to miejsce na czasze głuchosłuchów (hełm powinien mieć odstający kształt w okolicach uszu). Kolejny ważny aspekt to współpraca hełmu z maską przeciwgazową (po założeniu maski przeciwgazowej musimy w dalszym ciągu być w stanie założyć i zapiąć hełm). Ostatnią istotną sprawą jest pokrowiec w kamuflażu, najlepiej w Panterze Leśnej.
Hełm który polecamy to produkcji USA Mich 2000 lub 2002. Należy dobrze rozmieścić poduszki i najlepiej wymienić zawieszenie hełmu na zawieszenie typu FAST (do kupienia np. w sklepie GunFire). Innym typem polecanego hełmu jest amerykański PASGT, brytyjski Mk6, niemiecki Shubert oraz polski WZ2000. Każdy z hełmów musi być dobrany rozmiarem do obwodu głowy.

Standard wyposażenia do działań polowych

Karabinek
Dokładna replika prawdziwej broni ostrej z większością szczegółów. Karabinek wykonany jest z metalu w większości z części montażowych broni ostrej. Dopuszczamy repliki ASG. Strzelających zarówno w trybie pojedynczym, jak i automatycznym. Używanie ich pozwala kształtować prawidłowe zachowania strzeleckie - postawę, celowanie oraz obsługę broni.

Gogle
Gogle taktyczne. Zabezpieczają oczy przed urazami, piaskiem i pyłem. W komplecie znajduje się dodatkowa wymienna szybka.

Oporządzenie z zestawem kieszeni (pasoszelki, chestrigg, kamizelka itd.)

Kolor oporządzenia ma drugorzędne znaczenie gdyż w razie potrzeby można poprawić barwy maskujące odpowiednimi farbami w sprayu, a system rozpoznania swój obcy opiera się na zupełnie innych zasadach. Dlatego uważamy, że podstawowym wymogiem jest użyta tkanina - w tym przypadku sugerujemy wybór nawet najtańszej cordury zamiast poliestru. Rodzaj użytych taśm nie ma specjalnego znaczenia, najważniejsze by były w standardzie molle (szerokość taśm 25mm, odstęp pomiędzy przeszyciami 35mm). Polipropylenowe taśmy wystarczą w zupełności. Maskowanie w panterze leśnej jest mile widziane, ale nie jest niezbędne jeśli ktoś szuka oszczędności. Oliwka, DPM, Multicam i Flecktarn sprawdzą się w naszych działaniach równie dobrze. Nie wymagamy zakupu nowego oporządzenia jeśli już posiadany sprzęt zawiera niżej wymienione kieszenie i ładownice (bądź ich odpowiedniki pod względem funkcjonalności). Podane niżej linki są wyłącznie propozycją.

Wymagany zestaw ładownic/kieszeni:
1. ładownice na minimum 4 magazynków do kbk AK wraz z magazynkami (atrapy bądź normalne);
2. kieszenie na dwa granaty typu oraz dwa granaty RG42 i F1 (atrapy bądź deko);
3. worek zrzutowy;
4. kieszeń na manierkę z kubkiem i łyżką, kieszeń na radio;
5. kieszeń ogólnego zastosowania na zapasową amunicję/lornetkę/szal maskujący/lightsticki i obowiązkowo środki do czyszczenia broni (Mały Brunox lub inny, kawałek białej szmatki);
6. Apteczka z wyposażeniem (plastry, plastry na odciski, bandaże, rękawiczki jednorazowe, spirytus salicylowy/coś do odkażania, folia NRC, węgiel, środki przeciwbólowe, staza);
7. kabura na pistolet i pistolet (opcjonalnie);
8. ładownica na jeden magazynek do pistoletu);
9. kieszeń na radio wraz z radiostacją.

Kamizelka

W pewnym momencie okresu unitarnego rekruci stają przed wyborem oporządzenia do działań leśnych. Zakup nowego oporządzenia może przekraczać zdolności finansowe młodych osób nie posiadających jeszcze stałej pracy. Z tego miejsca odradzimy zakup chińskich oporządzeń "do ASG" jako produktów nietrwałych, których nabycie jest wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Możemy natomiast polecić pochodzące z demobilu.

Paso-szelki

Dobrze dobrany pas o szerokości dwóch taśm molle (lepiej jest czasem dobrać za mały pas niż za duży, ponieważ zawsze można regulować rozmiar taśmą) - 4 podpięcia pod szelki plastikowe.
Szelki uniwersalne powinny posiadać możliwość przeplecenia kabla zestawu słuchawkowego od umieszczonej na pasie radiostacji. Z założenia im mniej "przeszkadzajek" tym lepiej.

Ładownice
Oporządzenie użytkowane powinno zawierać miejsce na minimum 4 magazynków AK. Przynajmniej jedna powinna mieć naszyte taśmy molle, by była możliwość montażu dodatkowych kieszeni.

Worek zrzutowy
Stabilny i głęboki. W naszych działaniach staramy się unikać wyrzucania magazynków na ziemię – magazynek wyrzucony to magazynek stracony.

Kieszeń na radio
Proponowana kieszeń idealnie współpracuje z radiami klasy Motorola MT2100. Dla cywilnych Baofengów oraz podobnych może okazać się za głęboka. Nie przeszkadza to jednak w żaden sposób w użytkowaniu radia, gdyż po jego włączeniu, wyborze kanału i blokadzie klawiatury nie będzie dalszej konieczności manipulacji przy ustawieniach.

Kieszeń na manierkę
Kieszeń na manierkę 1L (zmieści się każda butelka i manierka). Razem z butlą Nalgene oraz kubkiem Tatonka stanowią świetnie dopasowany zestaw.

Kabura
W przypadku posiadania broni krótkiej (najlepiej pistolet typowo bojowy typu Glock 17 lub 19, CZ Duty, HK USP, HK P30, S&W MP9 itd.) kabura musi mieć możliwość zamontowania na palsach lub na panelu na udzie. Naszym celem jest stworzyć formację piechoty Obrony Terytorialnej. W takiej formacji karabinek zawsze ma pierwszeństwo przed pistoletem, który tak naprawdę jest środkiem wymuszania posłuszeństwa lub bronią ostatniej szansy.
Opcją wartą przemyślenia są również wszelkiego typu kabury z tworzywa sztucznego, które zapewnią szybki dostęp do broni krótkiej w działaniach miejskich. Z tego miejsca polecimy wszelkie modele z blokadą zdejmowaną kciukiem. Zabezpieczenie to chroni nas przed wyrwaniem przez osobę postronną broni z kabury.

IFAK
Wyraźnie oznaczona kieszeń zawierająca minimum:
1. Stazę taktyczną CAT lub SOFT-W (najlepiej nowa dająca gwarancję, że w przypadku wypadku nie zawiedzie);
2. Opatrunek indywidualny OLAES/izraelski;
3. Igłę do odbarczania odmy;
4. Gazę;
5. Rurkę nosowo-gardłową pod wymiar użytkownika wraz z lubrykantem;
6. rękawiczki (dobre są niebieskie nitrylowe rękawiczki);
7. Szeroki plaster w rolce;
8. Opatrunek okluzyjny HyFin lub SAM;
9. Chustę trójkątną (najlepiej sprasowana i spakowana próżniowo).

Plate Carrier

Lekkie kamizelki wewnątrz których umieszcza się ochronne wkłady balistyczne typu „stand alone”. Płyty ceramiczne i stalowe, które nie są wyprodukowane w wersji „stand alone” potrzebują dodatkowego miękkiego wkładu kevlarowego izolującego od ciała. Postrzał w pozbawioną kevlarowego podkładu płytę grozi poważnymi obrażeniami lub śmiercią.
Żadna balistyka nie gwarantuje nieśmiertelności na polu walki – zwiększa jedynie szanse przeżycia ewentualnego postrzału. Jest kilka dróg do zdobycia balistyki spełniającej normy NIJ III lub NIJ IV:
1. Zakup u producenta (może być problematyczne, ze względu na niechęć sprzedaży osobom prywatnym płyt spełniających normy NIJ III / NIJ IV);
2. Prywatny import wkładów (np. AR500 - USA Israeli Weapons lub ostatecznie płyty z Aliexpress);
3. Kupno wkładów używanych (Allegro, olx);
4. Wycięcie płyt stalowych we własnym zakresie ze stali Armox lub Hardox (bardziej dostępna dla osób prywatnych, jednak płyty muszą być grubsze ze względu na większą przebijalność). Pod taką płytę należy podłożyć wkład kevlarowy np. Sapi Plate Backer lub podobny.
Jednym ze sprawdzonych modeli jest kamizelka 41.01 produkcji Miwo Military.
Kamizelka: ładownica 3x2 magazynki AK, dwie kieszenie na granat, kieszeń na radio+mikrofonosłuchawka+ochronniki Impact Sport+antena RH901s, pokrowiec na maskę przeciwgazową+maska Forsheda F2, bukłak 3l Source wraz z pokrowcem.

Pas
Wraz z kamizelką noszony jest pas: pas ewakuacyjny „twardy” wewnątrz pasa operacyjnego, dwie ładownice na magazynki pistoletowe, ładownica na 2 magazynki do AK, worek zrzutowy Jacobag, apteczka zrywana, kieszeń na manierkę+butla Nalgene+kubek Tatonka, nóż Mora Companion, kabura na pistolet Glock 19 z przedłużanym magazynkiem + retraktor, kieszeń na granat.

Łączność


Ze względu na pracę na ogólnopolskim kanale Związku Strzeleckiego "Strzelec" O.S.W. znajdującym się w paśmie VHF preferowane są radia pracujące w tym zakresie.

Motorola MT2100 (VHF)
Dość stare ręczne profesjonalne radio, które jest do dzisiaj spotykane w użyciu choćby przez Ochotnicze Straże Pożarne. Programowanie odbywa się wyłącznie przy użyciu komputera i dedykowanego programatora (potrzebujemy starszego komputera z portem COM, gdyż przejściówki na USB nie działają poprawnie). Niedogodności te są jednak rekompensowane wytrzymałością i niezawodnością radiostacji. Przy użyciu wraz z PTT produkcji Nexus'a radio jest kompatybilne z aktywnymi ochronnikami słuchu Sordin.

Baofeng UV-82
Popularna i tania radiostacja dwuzakresowa. Niestety konstrukcja nie jest poprawnie zabezpieczona na wypadek zanurzenia w wodzie - nieprzewidziana kąpiel kończy się zwarciem w akumulatorze i jego nieodwracalnym uszkodzeniem.
Z zalet można wymienić wymienną antenę oraz niedrogie zestawy słuchawkowe. Z dodatkowych anten polecamy w szczególności te o długości 40-50cm, pracujące jako anteny ćwierćfalowe dla strzeleckiego kanału radiowego w paśmie VHF. Radiostacje te otrzymują u nas zunifikowany wsad z kanałami radiowymi i ustawieniami. Blokujemy również odbiór radia FM, dostęp do menu i resetu radia, a także możliwość ręcznej zmiany częstotliwości. Opcje te w działaniach Piechoty OT po prostu przeszkadzają.

DZIAŁ W BUDOWIE

error: Treść jest chroniona !!