Rozwój technologii powoduje, że tradycyjne metody maskowania tracą na skuteczności, nawet w starciu z nieregularnymi, partyzanckimi bojówkami.
W odróżnieniu od niewidzialnych samolotów i okrętów, których niewidzialność polega przede wszystkim na ukryciu maszyn przed radarami, kamuflaż czołgów sprawi, że pojazdy będą niewidoczne gołym okiem. Co więcej, nowy kamuflaż ma być aktywny, co oznacza, że będzie się dostosowywał do otoczenia i zmieniał wraz z przemieszczaniem się czołgu.
Niewidzialność zostanie osiągnięta dzięki zaawansowanym sensorom elektronicznym pokrywającym pancerz pojazdu. Sensory pobierają obraz z drugiej strony pojazdu i wyświetlają obraz otoczenia na poszyciu pancerza. Obrazowo mówiąc, ma to wyglądać jak kamuflaż optyczny znany z wielu filmów science-fiction np. “Predator”.
BAE Systems zapowiada, że pierwsze egzemplarze wejdą do produkcji za ok 5 lat.
Urządzenia do optycznego kamuflażu są opracowywane przez amerykańską armię od 2003 roku.
Rok temu do sieci wyciekło nagranie wideo, nakręcone prawdopodobnie przez irackich bojowników, którzy filmowali przebieg zamachu bombowego na amerykański czołg w Iraku.
Na wideo widać, jak czołg typu Abrams wjeżdża na ładunek wybuchowy. Pojazd znika poza kadrem. Po chwili trzy postacie przebiegają przed ekranem, szukając schronienia.
W 2 minucie i 36 sekundzie filmu widać, jak z prawej strony ekranu na, tle muru, przebiega niewidzialna postać, którą można rozpoznać jedynie po załamaniu obrazu. Postać staje się wyraźniej widoczna dopiero gdy dobiega do czołgu, wdrapuje się na niego i, prawdopodobnie, rozmawia z dowódcą oraz jednym z żołnierzy, którzy przybywają na miejsce.
Armia amerykańska już testuje na polu walki kamuflaże optyczne?
Susumu Tachi – twórca “niewidzialnego” materiału będącego praktyczną realizacją kamuflaża optycznego
http://www.wykop.pl/ramka/180883/niezwykly-optyczny-kamuflaz-vid/
Japońscy naukowcy opracowali urządzenie, które czyni człowieka przezroczystym. Mowa tu o pelerynce – niewidce, nad którą jeden z japońskich naukowców pracował od 27 lat. Na efekt składa się nie tylko zastosowanie pelerynki, ale całego skomplikowanego systemu. Składają się nań: lustro, kamera, komputer, projektor oraz ubranie ze specjalnego materiału. Cała sztuka polega na rzutowaniu obrazu zza pleców osoby odzianej w pelerynę na jej przód, tak aby obserwator mógł widzieć “poprzez” osobę . Technologia nie jest jeszcze doskonała, bowiem można dostrzec zarysy pelerynki, a rzutowany na nią obraz ma mniej intensywne kolory niż otaczające tło i brakuje mu głębi.
Profesor Susumu Tachi z Uniwersytetu Tokijskiego pracował nad pelerynką niewidką od 27 lat, ale dopiero teraz, dzięki dostępnym od niedawna technologiom mógł zrealizować swój niecodzienny projekt . Zastosowania japońskiego wynalazku są zadziwiająco liczne. Wśród najpotrzebniejszych wynalazca wymienia – budowanie przezroczystych ścian w samochodach i kokpitach samolotów , które ułatwiłyby kierowcom parkowanie, a pilotom latanie. Można by tworzyć urządzenia, które pomagałyby chirurgom operować, bo widzieliby poprzez swoje ręce. Wymienia się także kamuflaż urządzeń wojskowych, sztuczne okna w budynkach i windach, idealne dla osób chorujących na klaustrofobię i zestresowanych urzędników.
Czołgi mogą się stać niewidzialne dla wroga, dzięki zastosowaniu specjalnych powłok maskujących ich kształt w podczerwieni. Technologia maskująca ciepło wydzielane przez urządzenie może upodobnić jego kształt na przykład do samochodu, dzięki czemu nie będzie on oczywistym celem ataku.
Technologia została opracowana przez brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems – Ma ona kamuflować czołgi poprzez imitowanie na ich powierzchni temperatury otoczenia, dzięki czemu czołgi będą mogły przybrać w podczerwieni formę
Zadanie jakie wykonało BAE Systems to sprawienie, iż opracowany przez nich system zapewnia kamuflaż również w przypadku fal świetlnych innych długości, przez co stałby się on niewidzialny również dla ludzkiego oka.
“Płaszcz” na bazie którego działa system jest zbudowany z sześciokątnych paneli o przekątnej 14 cm wykonanych z materiału, który w bardzo krótkim czasie potrafi zmienić swoją temperaturę, dostosowując się do zmiennego otoczenia. Kształt paneli umożliwia ich łączenie ze sobą w wielu płaszczyznach, przez co mogą być wykorzystane do pokrycia niemalże każdej powierzchni. Przykładowo – na płaszcz do pokrycia małego czołgu potrzeba ich około 1000 sztuk.
Rozmiar ten nie jest jedynym możliwym w produkcji. W razie potrzeby, na przykład przy tworzeniu płaszcza dla dużego obiektu, mogą one mieć inne większe wymiary. Panele są sterowanie przy pomocy kamer termowizyjnych, które na bieżąco przekazują termiczny obraz otoczenia czołgu. System pozwala na działanie płaszcza również w trakcie poruszania się czołgu.
Próby terenowe wykazały, że system sprawdza się najlepiej, gdy obserwowany czołg wyposażony w płaszcz znajduje się w odległości ok. 300 – 400 metrów od punktu obserwacyjnego. Poza niewidzialnością, system sterujący temperaturą paneli zawiera bibliotekę obrazów cieplnych, takich przedmiotów jak: ciężarówki, samochody, czy też formacje skalne, przez co w podczerwieni czołg może przybrać jedną z tych form.
Według BAE Systems, technologia będzie mogła trafić do produkcji za 2 lata