Są to zarówno zalety i wady działań w górach..
Dawniej wojna górska ograniczała się do obrony przełęczy i wąwozów, zasady były podobne do obrony cieśnin odkrytych.
nowoczesne szyki wojska potrafią wziąć i strome wzgórza. Wobec tego:
Rozmieszczenie artylerii zależy od odległości celów. Dla dalszych celów umieszcza się ją za wzgórzem, dla bliższych na przełęczach, a nawet często bezpośrednio w pobliżu, jeśli idzie o zupełnie bliskie cele (rys. 230)
Góry stanowią najbardziej odmienny od innych obszar, zarówno pod względem ukształtowania, rzeźby terenu, jak i klimatu i infrastruktury. Poza tym istnieje znaczna różnica pomiędzy poszczególnymi pasmami górskimi.
Cechy charakteryzujące teren górski:
Jak wynika z podanych wyżej punktów góry są terenem o urozmaiconej rzeźbie, posiadają strome, głęboko rozcięte zbocza. Różnice wysokości względnej wahają się w granicach 200-1000 m na 1 km, przy czym kąt nachylenia zboczy dochodzi nawet do 90°.
Wysokość bezwzględna (wysokość liczona od poziomu morza) rzutuje na następujący podział gór:
» góry niskie – 500 – 1000 m n.p.m., kąt nachylenia zboczy 5 – 15°;
» góry średnie – 1000 – 2000 m n.p.m., kąt nachylenia zboczy 10 – 25°;
» góry wysokie – ponad 2000 m n.p.m., kąt nachylenia zboczy 25 – 45°.
Z wojskowego punktu widzenia ważnym elementem terenu górskiego są zbocza, ponieważ one w głównej mierze decydować będą o tempie, kierunkach i możliwości działania.
Można je podzielić ze względu na kąt nachylenia na:
Zbocza zazwyczaj nie mają równomiernego pokrycia, ich powierzchnia jest często kamienista, o rzadkiej i nikłej roślinności lub jej w ogóle pozbawiona. Charakteryzując zbocza nie sposób pominąć zjawiska osypisk i lawin kamiennych lub śnieżnych. Mogą one powstawać w sposób naturalny, na skutek działania sił przyrody lub sztuczny spowodowany celową działalnością człowieka.
Istnieje podział lawin ze względu na kąt pochylenia zbocza:
W niższych partiach gór zbocza są porośnięte lasami z przewagą drzew iglastych, im wyżej nad poziomem morza, tym roślinność jest uboższa, by w szczytowych partiach gór wysokich zaniknąć zupełnie i odsłonić kamieniste podłoże.
Ważnym, obok ukształtowania terenu, czynnikiem wyróżniającym góry od innych krain geograficznych jest klimat.
Generalna zasada stanowi, iż wraz ze wzrostem wysokości o każde 100 m, temperatura powietrza obniża się średnio 0,6° C, ciśnienie spada o 8 -10 mm słupka Hg, a gęstość powietrza obniża o 0,12%.
Wyniki prowadzonych obserwacji meteorologicznych dowodzą, że w górach jest od 1,5 do 2 razy więcej opadów atmosferycznych niż na przyległych do nich dolinach. Gwałtowne opady, występujące zazwyczaj latem, po połączeniu z ukształtowaniem terenu powodują szybki przyrost poziomu wód w rzekach i potokach, wzrost ich prędkości i w efekcie niszczenie infrastruktury terenowej (mostów, przepraw, dróg) oraz powodzie.
Opady zimowe powodują, iż teren staje się trudno dostępny lub w ogóle niedostępny. Ponadto zalegająca pokrywa śnieżna, ulegając stopieniu na wiosnę powoduje te same skutki co letnie opady.
Przeciętne temperatury w górach są na ogół niższe niż na równinach, na co znaczny wpływ mają wiatry.
Brak dokumentów.